|

|

Jakie fundamenty kładzie się pod hale stalowe?

hale stalowe

Fundamenty to kluczowe elementy konstrukcji stalowych. Odpowiadają za przekazywanie obciążeń na podłoże gruntowe, a tym samym za bezpieczeństwo hal, dlatego muszą być prawidłowo zaprojektowane i przygotowane. Jakie rodzaje fundamentów wykorzystuje się zazwyczaj? Jakie wymagania techniczne powinny spełniać? I jakie prace należy przeprowadzić zanim wykona się fundamenty?

Fundament, czyli element konstrukcyjny pozostający w bezpośrednim kontakcie z podłożem gruntowym, ma za zadanie przekazywać oddziaływania znajdujących się nad nim części konstrukcji w grunt. Prawidłowo wykonany powinien gwarantować stateczność budynku, jego minimalne i równomierne osiadanie, a jednocześnie zabezpieczać go przed zawilgoceniem. Żeby jednak rzeczywiście pełnił swoje funkcje, musi być odpowiednio zaprojektowany.

Co to właściwie znaczy?

Zanim inżynierowie przystąpią do tworzenia projektu hali stalowej, muszą przeanalizować warunki gruntowe panujące na działce, na której ma stanąć obiekt. Warunki gruntowe określa się na podstawie specjalistycznych badań geotechnicznych. Po przeprowadzeniu takich badań można uzyskać informacje na temat typów gruntów, umiejscowienia poszczególnych warstw, ich nośności, poziomu wód gruntowych oraz jego wahań. A to z kolei wpływa na wybór sposobu posadowienia budynku.

Jakie rodzaje fundamentów wykorzystuje się pod hale stalowe, w tym hale magazynowe i hale logistyczne? Ze względu na kształt wyróżnia się fundamenty punktowe, liniowe oraz powierzchniowe, a ze względu na sposób wykonania fundamenty zapewniające posadowienie pośrednie lub bezpośrednie.

Fundamenty zapewniające posadowienie bezpośrednio to takie, które wykonuje się płytko pod powierzchnią – zazwyczaj tuż poniżej strefy przemarzania. Mogą być wykorzystane na gruntach, które mają dostateczną nośność i których obciążenie nie spowoduje nadmiernych osiadań.

Fundamenty zapewniające posadowienie pośrednie używane są wtedy, gdy grunt jest uznany za słabonośny lub nienośny. Wówczas tworzy się wgłębne kolumny, które sięgają aż do gruntu nośnego. Ich długość zależy od technologii wykonania i może wynosić nawet kilkanaście metrów. Stosuje się je przy budowie bardzo ciężkich lub wysokich budynków.

Stalowe obiekty przemysłowe zazwyczaj wymagają posadowienia bezpośredniego, bo nie generują znacznych obciążeń. Jeśli zaś grunt na działce pod budowę jest słabonośny, wystarczy go wzmocnić lub zagęścić, żeby gwarantował odpowiednią stabilność.

hale przemysłowe

W wyborze rodzaju fundamentów może pomóc generalny wykonawca hal stalowych taki jak np. firma Commercecon: https://commercecon.pl/obiekty-przemyslowe/hale-stalowe/

A jakie wymagania techniczne muszą spełniać fundamenty pod stalowe obiekty przemysłowe? W związku z tym, że konstrukcja dachu w tego typu budynkach opiera się na słupach o dużym rozstawie, pod każdym ze słupów należy wykonać stopy fundamentowe. Stopy mają przeważnie wymiary od 1,5×1,5 do 4×4 m, ale mogą być większe, jeśli wysokość hali, siły wiatru w danej lokalizacji albo właściwości gruntu tego wymagają.

Stopy wylewa się z żelbetu, czyli betonu zbrojonego prętami stalowymi wygiętymi w kształt siatki. Żeby hale przemysłowe były trwałe, pręty muszą zostać otulone betonem w fundamencie na co najmniej 50 mm.

+ posts

Specjalizuje się w nowoczesnych technologiach budowlanych i zrównoważonym rozwoju urbanistycznym. Z pasją śledzi najnowsze trendy w architekturze oraz innowacyjne rozwiązania konstrukcyjne. Po godzinach zgłębia historię architektury i jej wpływ na rozwój społeczności miejskich.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

bądź na bieżąco.

Nie chcesz ominąć żadnego artykułu? Dołącz do newslettera!