|

|

Zwyżki przegubowe – charakterystyka

Firma, która chce kupić lub wynająć na krótki albo dłuższy okres podest ruchomy, musi zdecydować, jakiego rodzaju maszyny potrzebuje. Na rynku dostępne są zwyżki z różnymi napędami, wysokościami roboczymi, udźwigami oraz o różnych konstrukcjach – masztowe, nożycowe, teleskopowe i przegubowe. Czym charakteryzują się ostatnie z nich? Jakie są zalety i wady podnośników przegubowych? Gdzie można je wykorzystać?

Oferta maszyn do pracy na wysokości jest naprawdę szeroka. Zanim wybierze się konkretny model, trzeba ustalić nie tylko jego minimalny zasięg roboczy i wysięg boczny, lecz także sprawdzić, czy da się go ustawić bezpośrednio pod miejscem pracy, czy nie. Jeśli nie, należy poszukać zwyżki przegubowej.

Dlaczego?

Ponieważ te podesty ruchome pozwalają na dotarcie do trudno dostępnych miejsc. Podnośnik przegubowy składa się z podwozia, wysięgnika i kosza. Kosz znajduje się na końcu ramienia, które zgina się w kilku punktach – zazwyczaj w trzech – i może bez problemu ominąć przeszkody znajdujące się na ziemi lub pod sufitem pomiędzy strefą roboczą a maszyną. Z tego względu nadaje się do wykorzystania wszędzie tam, gdzie nie da się ustawić zwyżki np. pod ścianą albo bardzo blisko niej.

Czym różnią się poszczególne modele dostępne na rynku? Podnośniki koszowe przegubowe mają różne parametry i napędy. Jeśli chodzi o parametry, najważniejsze są: wysokość robocza, wysięg boczny oraz udźwig. Bez problemu można znaleźć podesty o wysokości roboczej równej 15, 17 czy 20 m, ale są także takie, które sięgają ponad 40 m nad ziemię. Wysięg boczny w tego typu maszynach wynosi od kilku do nawet 22 m, a udźwig 450 kg. Przy ich użyciu da się więc przetransportować zarówno ludzi, jak i sprzęt oraz niezbędne materiały.

Dodatkowo warto wiedzieć, że można kupić lub wynająć nie tylko modele z napędami spalinowymi, lecz także elektrycznymi. Spalinowe przeznaczone są do pracy na zewnątrz, zaś elektryczne głównie wewnątrz pomieszczeń, ponieważ nie emitują gazów spalinowych i działają stosunkowo cicho.

Jakie są największe zalety podnośników przegubowych? Dwie podstawowe. Pierwsza to możliwość wykonywania zadań w trudnych warunkach – wszędzie tam, gdzie inne zwyżki nie mogą dosięgnąć ze względu na znajdujące się w pobliżu przeszkody, zaś druga to duży zakres pracy maszyny – zarówno wysoko w górze, jak i poniżej poziomu terenu.

A co z wadami? Zwyżka przegubowa nie sprawdza się wtedy, gdy potrzeba urządzenia pozwalającego na podniesienie 3 lub więcej osób jednocześnie, ponieważ zazwyczaj nie ma tak dużego udźwigu. Wtedy lepiej wykorzystać model nożycowy z dużą platformą. Nie powinno się jej wybierać także w sytuacji, kiedy zadania będą wykonywane na wysokości np. 50 m. Wówczas konieczny jest wynajem podnośnika teleskopowego.

Szukasz firmy, która zajmuje się dystrybucją zwyżek przegubowych? Różne podesty ruchome, ładowarki teleskopowe i innego rodzaju sprzęt do pracy na wysokości kupisz tu: https://www.riwal.com/pl/

+ posts

Moim celem jest dostarczanie czytelnikom rzetelnych i aktualnych informacji na temat nowoczesnych materiałów, technologii oraz trendów panujących w sektorze budowlanym. Redagując artykuły, wywiady i reportaże, dbam o to, aby prezentowane treści były nie tylko merytoryczne, ale i atrakcyjne dla odbiorców o różnym poziomie wiedzy i doświadczenia.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

bądź na bieżąco.

Nie chcesz ominąć żadnego artykułu? Dołącz do newslettera!