|

|

Jak zbudować fundament pod ogrodzenie z bloczków betonowych – wskazówki

Fundament pod ogrodzenie zapewnia całej konstrukcji stabilność i trwałość. Należy więc zadbać o jego prawidłowe wykonanie i zastosowanie odpowiednich materiałów. Wyjaśniamy, jak krok po kroku wygląda budowa fundamentu pod bloczki ogrodzeniowe. 

Fundament pod ogrodzenie przede wszystkim musi być dobrany do materiału, z jakiego zostanie wykonany płot, ale także do warunków panujących w danym miejscu (nośności gruntu, głębokości przemarzania gruntu itp.) Bardzo istotne są również wymiary fundamentu pod ogrodzenie. Jakie powinny one być? Wyjaśniamy to poniżej. 

Fundament pod ogrodzenie z bloczków zwykle ma postać fundamentu ciągłego, czyli ułożonego na całej długości płotu. Wykonuje się go przeważnie z betonu zbrojonego. Sprawdź, jak krok po kroku wykonać fundament pod ogrodzenie betonowe z bloczków. 

Zacznij od wykonania pomiarów oraz przygotowana potrzebnych materiałów i narzędzi. Będą to:

  • pręty zbrojeniowe, 
  • beton na fundament,
  • izolacja pozioma w płynie, np. IZOHAN, 
  • pędzle do rozprowadzenia izolacji, 
  • żwir i kamienie,
  • rury drenażowe, 
  • deski do wykonania szalunku (opcjonalnie).

Teraz możesz przejść do kolejnych kroków wykonywania fundamentu pod ogrodzenie betonowe. 

Krok 1. Wykonaj wykop poniżej strefy przemarzania gruntu

Głębokość wykopu musi być uzależniona od warunków panujących w danym miejscu. Grunty, które przemarzają, czyli zwiększają swoją objętość w czasie mrozów, wymagają osadzenia fundamentu poniżej strefy zamarzania. W zależności od regionu geograficznego głębokość tej strefy wynosi od 80 cm do 140 cm.

Polska dzieli się na cztery strefy przemarzania gruntu (zgodnie z Polską Normą PN-81/B-03020). Rozkładają się one następująco pod względem głębokości, na której powinien zostać posadowiony fundament.

  • Strefa 1: Polska zachodnia – 80 cm
  • Strefa 2: od środkowej części Pomorza, przez centralną Polskę, po Śląsk, Małopolskę (płn.) Lubelszczyznę i część Podkarpacia (płn.) – 100 cm
  • Strefa 3: Warmia, Podlasie, Małopolska i Podkarpacie (płd.) – 120 cm
  • Strefa 4: Podlasie, Warmia, Mazury (płn.) – 140 cm

Krok 2. Ułóż zbrojenie poziome i pionowe

Wykonaj zbrojenie poziome: umieść w wykopie – na całej jego długości (z zachowaniem przerw dylatacyjnych*), równolegle do gruntu – 4 pręty żebrowane spięte za pomocą tzw. strzemion (to tzw. zbrojenie poziome). W miejscach planowanych słupków dodatkowo zastosuj zbrojenie pionowe. Zazwyczaj wykonuje się je z czterech lub z sześciu 12-milimetrowych prętów umieszczonych prostopadle do gruntu, które dodatkowo również można spiąć strzemionami. 

*W czasie osiadania konstrukcji powstają naprężenia, które mogą powodować pękanie fundamentu. Aby temu zapobiec, tworzy się przerwy dylatacyjne co około 10–15 metrów (najlepiej przy łączeniu słupka z murem). 

Dylatacja jest szczeliną, która sprawi, że fundamenty będą prawidłowo przenosić obciążenia. Zapobiega ona osiadaniu konstrukcji i pękaniu w wyniku pracy fundamentu. Szczeliny dylatacyjne wypełnia się elastycznym uszczelnieniem.

Krok 3. Wylej fundament

W wykopanym dole umieść deski szalunkowe na całej długości (nie jest to obligatoryjne, ale pomaga uzyskać równy fundament), a następnie wylej fundament betonowy, pamiętając o dylatacji. Ławę należy wylać w taki sposób, aby sięgała 5-10 cm nad poziom gruntu. 

Zwykle wystarczy zastosować beton typu B15. Jeśli ogrodzenie ma być bardzo ciężkie, wskazane może być jednak użycie betonu klasy B25. Jeśli fundament znajdzie się poniżej poziomu wód gruntowych, odpowiednim rozwiązaniem będzie wylanie betonu wodoszczelnego W4.

Uwaga! Szerokość ławy fundamentowej powinna odpowiadać szerokości bloczka, jaki zostanie na niej ułożony i nie może być od niej większa.

Czas schnięcia betonu zależy głównie od warunków pogodowych. Znaczenie ma także rodzaj zastosowanego betonu, dlatego zawsze należy zwracać uwagę na instrukcje zamieszczone przez producenta. Uznaje się, że pełne związanie betonu w ławie fundamentowej następuje po ok. 28 dniach. W tym czasie uzyskuje on swoją optymalną trwałość. Aby do tego doszło, istotną sprawą jest pielęgnacja polegająca na utrzymaniu stałej wilgotności betonu podczas wiązania. Aby uchronić ławę fundamentową przed nadmiernym wysuszeniem powodowanym przez słońce i wiatr, warto przykryć jej powierzchnię folią.

Krok 4. Nałóż izolację poziomą

Gdy beton w ławie fundamentowej osiągnie pełne związanie, nałóż na niego izolację poziomą, np. IZOHAN. Ważne, aby zrobić to co najmniej jeden dzień wcześniej przed rozpoczęciem murowania bloczków.

Izolacja jest elastyczną warstwą, która oddziela ławy fundamentowe od pozostałej części konstrukcji.  Zapobiega to podsiąkaniu wody z gruntu w górę i degradacji ogrodzenia. Chroni ponadto przed pojawianiem się wykwitów wapiennych.

Brak izolacji działa niszcząco na materiały konstrukcyjne, powoduje zawilgocenie, pękanie i korozję chemiczną. Nałożenie ekofolii ciśnieniowej IZOHAN lub masy bitumicznej poprawi trwałość Twojego ogrodzenia. 

Krok 5: Wykonaj odwodnienie wzdłuż całego ogrodzenia

Jest to bardzo ważne, ponieważ gromadząca się woda może obniżać stabilność konstrukcji. Aby wykonać drenaż, możesz usunąć warstwę gruntu o grubości 20-40 cm, a następnie zastąpić ją żwirem. Można dodatkowo ułożyć na dnie wykopu warstwę geowłókniny. Dzięki temu grunt nie będzie mieszał się z wysypanym żwirem pełniącym funkcję drenażu.  

Jak to wygląda w praktyce? Przekonaj się, oglądając krótki film instruktażowy: joniec.pl/poradnik/instrukcja-budowy-ogrodzenia-roma-budowa-fundamentu/17 

Prawidłowa budowa fundamentu pod ogrodzeniem jest niezwykle ważna, ponieważ zapewnia konstrukcji płotu stabilność i wytrzymałość. 

+ posts

Specjalizuje się w nowoczesnych technologiach budowlanych i zrównoważonym rozwoju urbanistycznym. Z pasją śledzi najnowsze trendy w architekturze oraz innowacyjne rozwiązania konstrukcyjne. Po godzinach zgłębia historię architektury i jej wpływ na rozwój społeczności miejskich.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *